Rok założenia: 1924.
Adres: Bogumińska 1, 44-350 Gorzyce.
Prezes: Tomasz Lamczyk.
Trener: Wiesław Herda.


Działalność statutowa obecnego Ludowego Klubu Sportowego "Czarni" Gorzyce zawiązana została w 1924 roku. Jednymi z założycieli Klubu byli wówczas między innymi Rajmund Adamczyk oraz Karol Reinert. W okresie międzywojennym "Czarni" występowali w zasadzie w niższych klasach rozgrywkowych a zwłaszcza w tzw. Lidze - B. Z końcem lat trzydziestych na krótki okres czasu doszło do połączenia naszej drużyny z drużyna występującą na obiekcie Kolonii Fryderyk, wówczas kierowali Panowie Józef Szynol oraz Z. Klimsza.

W sezonie 1938/1939 drużyna "Czarnych" Gorzyc, której prezesem był Walter Wolf awansowała do Klasy - A. Z uwagi na rozpoczęte działania wojenne rozgrywek nie zakończono. W tym czasie mecze piłkarskie rozgrywane były już właśnie na obecnym terenie, którego właścicielem był Albert Parma, a który to udostępnił ten teren Klubowi.

W 1946 roku, przystąpiono do reaktywowania rozgrywek, a tym samym do rozwiązania organizacji klubowej. Pierwszym prezesem Klubu w tym czasie został Henryk Warzeszka. Przez następne dwadzieścia lat włodarzami Klubu byli m. in. Edward Jona, Karol Parma, Józef Zichlarz, Stanisław Janeta, Henryk Ganita, Antoni Adamczyk i Fidelis Pukowiec.
Do 1955 roku, mecze piłkarskie rozgrywane były na boisku znajdującym się przy ulicy Kościelnej (Sowada-Jezusek). Od tego zaś czasu, aż do chwili obecnej (z przerwą na remont -Zabełków - Czyżowice) zawody rozgrywane są już na obecnym obiekcie.

Od 1957 roku do 1977 roku, poza małymi wyjątkami (degradacja do Klasy - B) drużyna występowała w rozgrywkach o mistrzostwo Klasy - A. W sezonie 1977/1978 "Czarni" po raz pierwszy awansowali do Klasy - "Terenowej" gdzie występowali przez dwa sezony. Do 1989 roku, ponownie występowali w Klasie - A. W tym też roku, po zdobyciu mistrzostwa w tejże klasie rozgrywkowej znów awansowali do Klasy - "Terenowej". W 1990 roku, po zajęciu II miejsca w tej klasie rozgrywkowej Gorzyce awansowały do Klasy Okręgowej, w której to zawodach do chwili obecnej biorą udział. Przypomnieć należy, że w ostatnich trzydziestu latach włodarzami Klubu byli m. in. Józef Warzeszka, Jan Jordan, Zdzisław Domański oraz Zbigniew Grześ.

Jesteśmy małym Klubem pod względem organizacyjnym, co jednam nie przeszkodziło uzyskać sukcesów, które przynoszą nam satysfakcję. Stanisław Zuzok znalazł się w szerokiej kadrze piłkarzy Kazimierza Górskiego, której zawodnicy odnosili później wielkie sukcesy. Nasi juniorzy młodsi zdobyli v-ce mistrza Śląska ulegając w meczu finałowym tylko drużynie "Polonii" Bytom. W tym samym roku zawodnicy ci zdobyli mistrza Śląska na szczeblu wojewódzkim Ludowych Zespołów Sportowych. W ubiegłym sezonie zarówno nasi trampkarze jak i juniorzy zdobyli pierwsze miejsca na szczeblu rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez Podokręg Racibórz.

Należy nadmienić, iż oprócz sekcji piłki nożnej od wielu już lat w naszym Klubie istnieje sekcja tenisa stołowego "dowodzona" przez Krystiana Maciończyka, która w przeszłości także uzyskała wiele znamiennych sukcesów. Właśnie z niej wywodzi się Damian Ciuberek - zawodnik I ligowego "Górnika Czerwionka" (Bundesliga).

W przeszłości istniała także sekcja motorowa kierowana przez Erwina Koczego, która dodawała kolorystyki organizowanym imprezom na terenie naszej Gminy.
Pomimo wielu trudnych momentów Ludowy Klub Sportowy "Czarni" Gorzyce przetrwał do chwili obecnej.

Nawiązując do historii klubu, nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanym wychowanku naszej drużyny - Mariuszu Zganiaczu.


Mariusz urodził się 31 Stycznia 1984 roku Wodzisławiu Śląskim. Od sezonu piłkarskiego 1999/00 do sezonu 2000/01 występował w takich klubach jak: Odra II Wodzisław, SMS Zabrze, Odra II Opole. W końcu powrócił do Czarnych, jednak już od sezonu 2001/02 występuje w barwach Legii Warszawy, z którą sięgnął po puchar ligi. Obecnie Mariusz wypożyczony został do drużyny Switu Nowego Dworu Mazowieckiego. Mariusz występuje także w młodzieżowej drużynie narodowej.
.:Tabela:.
1. Energetyk ROW Rybnik 39 12 3 1
2. Start Mszana 31 9 4 4
3. Rymer Rybnik 31 10 1 6
--- ------------------------------- --- --- --- ---
15. Czarni Gorzyce 10 2 4 11
16. Pierwszy Chwałowice 5 1 2 14

Która formacja potrzebuje wzmocnień?:
Bramkarz.
Obrona.
Pomoc.
Napad.
   
   Zobacz wyniki

Najlepsze strony 5 ligi
Szalikowcy Podkarpacia

.::Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768 w IE5::.
.::Ostatnia aktualizacja: 5.IV.2004::.